Czy samemu instalować antenę?

Gdy jesteśmy już zdecydowani na zakup anteny satelitarnej, musimy dokonać wyboru, czy chcemy montować ją samemu, czy może lepiej zlecić wykonanie tej usługi fachowcowi. Poniżej prezentujemy parę argumentów przemawiających za zleceniem montażu profesjonaliście.

Po pierwsze, decydując się na montaż anteny przez osobę wykwalfikowaną, stawiamy na bezpieczne i trwałe zamocowanie anteny. Należy wziąć pod uwagę fakt, że pracownicy tego typu firm montują anteny na codzień i wiedzą z doświadczenia na jakie zagrożenia nasz nowo nabyty sprzęt może być nastawiony podczas montażu. Ponad to, sam montaż nie jest sprawą łatwą, i ma on miejsce na balkonie, dachu bądź przy oknie, co już samo w sobie jest dość niebezpieczne i wymaga sprawności i doświadczenia przy samym przygotowaniu miejsca do montażu jak i właściwym mocowaniu sprzętu na miejscu.

aerial-15669_640Poza bezpieczeństwem własnym, przy montażu anteny, warto pamiętać też o bezpieczeństwie innych. Niewłaściwie zamocowana antena stanowi duże zagrożenie dla osób znajdujących się poniżej naszego mieszkania, na przykład dla dzieci na placu zabaw albo przechodniów. Nawet jeżeli nie będzie ona wisiała nad ciągiem komunikacyjnym, to przy silnych podmuchach wiatru, zerwany talerz anteny może mieć całkiem daleki zasięg lotu, przy upadku czyniąc szkody materialne lub uderzając przechodnia. Dlatego lepiej zamocowanie urządzenia powierzyć firmie, która będzie ponosić ewentualną odpowiedzialność za nieprawidłowy montaż – wciąż jest to sytuacja mniej prawdopodobna niż przy samodzielnym zakładaniu anteny.

Kolejnym czynnikiem który warto wziąć pod uwagę jest możliwość doradzenia przez pracownika firmy doboru sprzętu, albo wręcz zdanie się całkowicie na firmę mającą dokonać montażu, co do doboru poszczególnych komponentów zestawu satelitarnego. Tym samym, naszym jedynym problemem będzie podanie czego oczekujemy od sprzętu satelitarnego, a pracownicy firmy sami nam doradzą jakie komponenty powinniśmy zakupić, najczęściej bezpośrednio u nich.

Ostatnim argumentem przemawiającym za zleceniem montażu firmie, jest możliwość uzyskania gwarancji na zamocowanie sprzętu. Oznacza to, że w razie problemów, nie zostaniemy sami, a będziemy mogli ubiegać się o darmową naprawę gwarancyjną.